Nejste na to sami.

V této nelehké době vám nabízíme pomocnou ruku. Podívejte se, na jaký příspěvek máte nárok a zažádejte si o něj online.

Příspěvek na zvláštní pomůcky

hint

Chcete pomoct někomu jinému? Poradíme vám, jak správně podat žádost. 

Příspěvek pro hendikepované (tělesné, sluchové a zrakové postižení, těžká nebo hluboká mentální retardace), jejichž zdravotní stav vyžaduje nějakou speciální pomůcku. Může se vyplácet opakovaně, na různé pomůcky.

Rozhodující je posouzení zdravotního stavu žadatele a jeho ekonomická situace.

Zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením rozlišuje, zda jde o pomůcku v ceně do 10 000 Kč nebo přes 10 000 Kč, a speciální úpravu má i pro motorová vozidla.

Na pořízení zvláštní pomůcky v ceně nižší než 10 000 Kč se příspěvek na zvláštní pomůcku poskytne jen osobě, která má příjem nižší než osminásobek životního minima jednotlivce nebo společně posuzovaných osob. Výše příspěvku na zvláštní pomůcku se stanoví tak, že spoluúčast osoby činí 1 000 Kč. Lze ale udělit výjimky.

Maximální výše příspěvku na zvláštní pomůcku činí 350 000 Kč. V případě příspěvku na pořízení plošiny pro vozíčkáře se částka navyšuje na 500 000 Kč.

Jak o příspěvek požádat?

Kliknutím na tlačítko vás přesměrujeme na web Ministerstva práce a sociálních věcí. Tam se dozvíte více informací a po přihlášení pomocí Identity občana můžete žádost rovnou podat.

Kliknutím na tlačítko vás přesměrujeme na web Ministerstva práce a sociálních věcí. Tam se dozvíte více informací a po přihlášení pomocí Identity občana můžete žádost rovnou podat.

S žádostí o příspěvek vám osobně pomohou na nejbližší pobočce Úřadu práce. Tu najdete v seznamu včetně její otevírací doby.

Veškeré formuláře si zatím můžete projít doma, stačí kliknout na všechny informace.

Chcete pomoct s žádostí někomu blízkému?

Nejdříve si váš blízký bude muset založit elektronickou Identitu občana, pomocí které pak může komunikovat se státem online. Žádost musí být vždy podaná prostřednictvím elektronické identity toho, kdo o příspěvek žádá. Není tedy například možné, aby vnuk žádal pomocí vlastní Identity občana za babičku nebo vnučka za dědečka.

Pokud váš blízký využívá internetové bankovnictví, tak bude nejjednodušším způsobem bankovní identita. S tou se lze stejnými přihlašovacími údaji přihlásit i do elektronických systémů státu. Aktuálně ji využívá sedm tuzemských bank (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Moneta, Raiffeisenbank, FIO a AirBank).

Identitu občana můžete založit i osobně na nejbližší pobočce Czech POINT. Budete potřebovat občanku toho, pro koho se bude identita zakládat a mobilní telefon.

A co když internetové bankovnictví nemá? Pak si může stáhnout do chytrého telefonu aplikaci Mobilní klíč nebo si založit NIA Id.

Všechny možnosti přihlášení včetně podrobných návodů najdete na www.chciidentitu.cz.

Ve chvíli, kdy bude mít váš blízký elektronickou identitu, postupujete už podle návodů pro elektronickou žádost u jednotlivých příspěvků.

Pokud si nebudete vědět rady, stačí se obrátit na call centrum 800 77 99 00, kde vás celou žádostí provedou.

info

Všechny informace najdete na www.chciidentitu.cz 

Jaké další příspěvky nabízíme

Kromě výše uvedených příspěvků nabízíme i další. Podívejte se, s čím vším vám můžeme pomoci.