Nejste na to sami.

V této nelehké době vám nabízíme pomocnou ruku. Podívejte se, na jaký příspěvek máte nárok a zažádejte si o něj online.

Příspěvek na zvláštní pomůcky

Příspěvek pro hendikepované (tělesné, sluchové a zrakové postižení, těžká nebo hluboká mentální retardace), jejichž zdravotní stav vyžaduje nějakou speciální pomůcku. Může se vyplácet opakovaně, na různé pomůcky.

Rozhodující je posouzení zdravotního stavu žadatele a jeho ekonomická situace.

Zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením rozlišuje, zda jde o pomůcku v ceně do 10 000 Kč nebo přes 10 000 Kč, a speciální úpravu má i pro motorová vozidla.

Na pořízení zvláštní pomůcky v ceně nižší než 10 000 Kč se příspěvek na zvláštní pomůcku poskytne jen osobě, která má příjem nižší než osminásobek životního minima jednotlivce nebo společně posuzovaných osob. Výše příspěvku na zvláštní pomůcku se stanoví tak, že spoluúčast osoby činí 1 000 Kč. Lze ale udělit výjimky.

Maximální výše příspěvku na zvláštní pomůcku činí 350 000 Kč. V případě příspěvku na pořízení plošiny pro vozíčkáře se částka navyšuje na 400 000 Kč.

Výše příspěvku na pořízení motorového vozidla činí 100 až 200 000 Kč, podle příjmu posuzované osoby.

Jak o příspěvek požádat?

Online

Osobně

Kliknutím na tlačítko vás přesměrujeme na formulář Ministerstva práce a sociálních věcí. Tam se dozvíte více informací a po přihlášení pomocí Identity občana můžete žádost rovnou podat.

Kliknutím na tlačítko vás přesměrujeme na formulář Ministerstva práce a sociálních věcí. Tam se dozvíte více informací a po přihlášení pomocí Identity občana můžete žádost rovnou podat.

S žádostí o příspěvek vám osobně pomohou na nejbližší pobočce Úřadu práce. Tu najdete v seznamu včetně její otevírací doby.

Veškeré formuláře si zatím můžete projít doma, stačí kliknout na všechny informace.

text

Nemáte Identitu občana? Tady najdete návod, jak si ji založit. 

Jaké další příspěvky nabízíme

Kromě výše uvedených příspěvků nabízíme i další. Podívejte se, s čím vším vám můžeme pomoci.