Nová zelená úsporám
Chcete pomoct někomu jinému? Poradíme vám, jak správně podat žádost.
Rozsáhlý dotační program, který má za cíl motivovat občany k budování úsporných opatření, jež přinesou výrazné úspory energií, zlepší hospodaření s vodou, zpříjemní bydlení a významně pomohou snížit účty za energie a vodu.
O dotace mohou požádat majitelé rodinných domů či rekreačních objektů, pokud v nich trvale žijí. Program mohou využít i majitelé bytových domů, společenství vlastníků, bytová družstva, obce i právnické osoby.
Výše podpory je závislá na provedených opatřeních a může dosáhnout až 50 % celkových výdajů. V případě kombinace více opatření může podpora vyšplhat až na 60 %. Obyvatelé Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje získají navíc bonus 10 %.
Dotace můžete čerpat na jednotlivé stavební úpravy s cílem snížit spotřebu energií či přejít na obnovitelné energie. Za každou kombinaci opatření existuje finanční bonifikace 10 000 Kč.
Dotace lze čerpat zejména na:
- Renovace rodinných a bytových domů (zateplení fasády, střechy, stropů, výměna oken a dveří)
- Stavby pasivních rodinných a bytových domů
- Nákup rodinných domů a bytů s velmi nízkou energetickou náročností
- Solární termické a fotovoltaické systémy
- Zelené střechy, venkovní stínicí techniku
- Akumulační nádrže na zachytávání dešťové vody, využívání odpadní vody
- Využívání tepla z odpadní vody
- Systém řízeného větrání se zpětným získáváním tepla (ZZT, rekuperace)
- Výměnu neekologických zdrojů tepla za tepelná čerpadla, kotle či lokální zdroje na biomasu a napojení na soustavu zásobování teplem. V současné době není podporována výměna ani instalace plynových kotlů!
- Pořízení a instalaci dobíjecích stanic pro osobní vozidla
- Výsadbu stromů na veřejnosti přístupných pozemcích u bytových domů
- Projektovou podporu vybraných opatření, hodnocení vybraných energetických a technických parametrů budovy a odborný technický dozor.
Více informací najdete na stránkách programu Nová zelená úsporám.
Jak o příspěvek požádat?
Požádat můžete pouze online. Kliknutím na tlačítko vás přesměrujeme na formulář Státního fondu životního prostředí. Pak už se stačí přihlásit pomocí Identity občana.
Chcete pomoct s žádostí někomu blízkému?
Nejdříve si váš blízký bude muset založit elektronickou Identitu občana, pomocí které pak může komunikovat se státem online. Žádost musí být vždy podaná prostřednictvím elektronické identity toho, kdo o příspěvek žádá. Není tedy například možné, aby vnuk žádal pomocí vlastní Identity občana za babičku nebo vnučka za dědečka.
Pokud váš blízký využívá internetové bankovnictví, tak bude nejjednodušším způsobem bankovní identita. S tou se lze stejnými přihlašovacími údaji přihlásit i do elektronických systémů státu. Aktuálně ji využívá sedm tuzemských bank (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Moneta, Raiffeisenbank, FIO a AirBank).
Identitu občana můžete založit i osobně na nejbližší pobočce Czech POINT. Budete potřebovat občanku toho, pro koho se bude identita zakládat a mobilní telefon.
A co když internetové bankovnictví nemá? Pak si může stáhnout do chytrého telefonu aplikaci Mobilní klíč nebo si založit NIA Id.
Všechny možnosti přihlášení včetně podrobných návodů najdete na www.chciidentitu.cz.
Ve chvíli, kdy bude mít váš blízký elektronickou identitu, postupujete už podle návodů pro elektronickou žádost u jednotlivých příspěvků.
Pokud si nebudete vědět rady, stačí se obrátit na call centrum 800 77 99 00, kde vás celou žádostí provedou.
Všechny informace najdete na www.chciidentitu.cz
Jaké další příspěvky nabízíme
Kromě výše uvedených příspěvků nabízíme i další. Podívejte se, s čím vším vám můžeme pomoci.